Freelancer – czym się zajmuje?
Zastanawiasz się jak wygląda praca freelancera? Freelancer to rodzaj samozatrudnienia. Zamiast być zatrudnionym przez firmę, freelancerzy zwykle pracują na własny rachunek, świadcząc swoje usługi na podstawie umowy lub projektu.
Firmy każdego typu i wielkości mogą zatrudniać freelancerów do wykonania projektu lub zadania, ale freelancerzy są odpowiedzialni za opłacanie własnych podatków, ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego i innych składek osobistych.
Ponieważ pracują dla siebie, freelancerzy muszą również pokryć własne koszty urlopu i zasiłek chorobowy. Jednocześnie osoby pracujące na własny rachunek mogą ustalać własne godziny pracy i ustalać warunki pracy dopasowane do ich stylu życia – pracując zdalnie lub w biurach swoich klientów.
Istnieje wiele różnych typów freelancerów, ale zazwyczaj są to pracownicy wiedzy, którzy posiadają wysoki poziom umiejętności i wiedzy w określonej dziedzinie, np. projektanci, pisarze, programiści, tłumacze, kierownicy projektów i tak dalej. Istnieje jednak inna grupa samozatrudnionych profesjonalistów, którzy często są klasyfikowani jako „pracownicy koncertowi” lub „wykonawcy”. Do tej kategorii należą samozatrudnieni majsterkowicze, sprzątaczki, pracownicy budowlani i kierowcy. Najbardziej wyraźna różnica między freelancerami a pracownikami koncertowymi polega na tym, że ci pierwsi polegają na Internecie w celu dostarczenia swojej pracy.
Jak działa freelancer?
Rozpoczęcie pracy jako freelancer jest trochę jak założenie własnej firmy. Chociaż każdy kraj ma własne prawa i rodzaje struktur biznesowych dostępnych dla freelancerów, kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, pozostają takie same niezależnie od tego, gdzie mieszkasz lub pracujesz. Czy naprawdę jesteś zainteresowany freelancerem?
Oto, co należy wziąć pod uwagę, rozpoczynając działalność jako freelancer:
- Rodzaj osoby prawnej do pracy. Aby rozpocząć pracę jako freelancer (czyli oficjalnie), musisz zarejestrować swoją firmę w samorządzie lokalnym. Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie podmiot prawny (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) wpłynie na wysokość podatków, które musisz zapłacić, odpowiedzialność osobistą i ilość wymaganych dokumentów — nie jest to coś, co należy beztrosko odrzucić!
- Płacenie podatków (fakturowanie, wydatki, deklaracje podatkowe itp.). Po zarejestrowaniu firmy będziesz prawnie zobowiązany do składania zeznań podatkowych i płacenia podatków. Wdrożenie solidnego systemu fakturowania i śledzenia wydatków od pierwszego dnia może zapobiec całkowitemu chaosowi pod koniec roku finansowego.
- Wybór polisy ubezpieczeniowej dla freelancerów. Nawet jeśli zostaniesz freelancerem, powinieneś być w stanie cieszyć się takim samym bezpieczeństwem i spokojem, jak podczas pracy w firmie. Warto pomyśleć o opłaceniu specjalnego ubezpieczenia zdrowotnego, biznesowego lub dochodowego dla freelancerów, aby uchronić się przed nieoczekiwanym.
- Otwarcie konta firmowego. W wielu przypadkach freelancerzy nie są prawnie zobowiązani do otwierania konta bankowego, ale większość i tak to robi. Możliwość rozdzielenia finansów osobistych i biznesowych znacznie ułatwia rozliczanie wydatków i obliczanie zysku biznesowego na koniec roku obrotowego.
- Budowanie listy klientów. Tworzenie listy klientów przed podjęciem pracy jako freelancer to świetny sposób na uzyskanie wystarczającej ilości pracy nawet w spokojnych porach roku. Ponadto, jak zezna wielu freelancerów, nie ma lepszego sposobu na reklamowanie swoich usług niż uzyskanie polecenia klienta.
- Przygotowanie własnej umowy na zlecenie. Umowa z freelancerem to dokument prawny, który Ty i Twój klient powinniście podpisać przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy nad nowym projektem. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się nudną formalnością, w rzeczywistości jest najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed brakiem płatności, odpowiedzialnością i potencjalnymi problemami prawnymi. W Internecie dostępnych jest wiele szablonów umów z freelancerem, które można pobrać bezpłatnie i dostosować do potrzeb swojej firmy.
Najnowsze komentarze